EKSKURZIJA 2018. - ISTRA
Autor: Josip Lučić, 24. 4. 2018.

Za učenike osmih razreda ove je godine uspješno organizirana ekskurzija koja je provedena u razdoblju od 3. do 6. travnja, za vrijeme proljetnih praznika. Posjetili su mnoga mjesta,  središnje i priobalne Istre, razgledavali kulturne i povijesne spomenike te se vratili prepuni dojmova i lijepih uspomena.

PUT PUTUJEMO

Prvi dan, 3. travnja 2018.

Polazak je dogovoren ispred škole u 7: 45. Uzbuđenje se vidjelo na našim licima, jedva smo se čekali ukrcati u minibus koji nas je trebao odvesti na daleko putovanje prema glavnom odredištu – Istri. Uslijedila je ugodna vožnja uz pažljivog vozača Mladena i voditeljicu puta Danielu te naše profesorice.  Vrijeme smo kratili veselim pjevanjem i nezaobilaznim selfijima.

Najprije smo stigli do Senja i uputili se prema poznatoj tvrđavi Nehaj. Tamo nas je već čekao autobus s učenicima iz Škabrnje i Zemunika s kojima ćemo provesti četiri naredna dana. Uz pratnju vodiča pogledali smo postavljene zbirke: Senjski uskoci, Senjske crkve kroz povijest, Gradski i plemićki grbovi Senja. S vrha tvrđave mogli smo uživati u predivnom pogledu koji se pružao na otoke Rab, Goli, Cres i Krk.

TRSATSKI HODOČASNIK

Nakon toga smo krenuli prema Rijeci i svetištu Gospe Trsatske. Tamo se nalazi najstarije hrvatsko marijansko svetište, odredište mnogih hodočasnika iz zemlje i inozemstva. Ispred crkve Blažene Djevice Marije postavljen je kip pape Ivana Pavla Drugog koji je svetište posjetio 8. lipnja 2003. godine.

Ostavili smo Rijeku i uputili se prema tunelu Učka. Duboko u unutrašnjosti istarskog polutoka sakrio se Hum, najmanji grad na svijetu. Do njega vodi uska, vijugava cesta i poznata Aleja glagoljaša. Tiho i neobično mjestašce ima dvadesetak stanovnika, ali su sve kuće, osim konobe u kojoj smo ručali, bile zatvorene.

U sjevernom dijelu Istre, iznad doline rijeke Mirne, na osunčanom brežuljku kao iz bajke, dočekao nas je drevni gradić Motovun. Šetali smo simpatičnim kamenim ulicama i među zidinama koje su kako legenda kaže nekada davno gradili divovi. Vrijeme je brzo prolazilo i morali smo napustiti grad Veloga Jože. Čekao nas je Poreč i smještaj u hotelu Valamar Diamant. Umorni od putovanja s oduševljenjem smo dočekali odlazak u sobe. Naravno da se nismo mislili odmarati i spavati, uslijedilo je pripremanje za najbolji dio: zabava u discu i tulumarenje po sobama.

NACIONALNI PARK BRIJUNI

Drugi dan, 4. travnja 2018.

Morali smo ustati već u sedam sati, a to nije bilo lako nakon neprospavane noći. Nakon doručka krenuli smo prema Fažani odakle se vozimo prema Brijunima. Nažalost, dočekalo nas je sivo i kišno jutro koje je malo pokvarilo raspoloženje. Do otoka Veliki Brijun stiže se kraćom vožnjom brodom. Obišli smo cijeli otok vozeći se vlakićem i kasnije pješice u pratnji vodičke koja nas je upoznala s raznim znamenitostima. Vidjeli smo kulturno-povijesne ostatke starih Rimljana, terme, Venerin hram, baziliku svete Marije, razne životinje i biljke. Tamo je godinama bila rezidencija predsjednika Jugoslavije Josipa Broza Tita kojeg su posjećivali mnogi političari, glumci i druge poznate osobe pa smo razgledali muzej s prepariranim životinjama, fotografijama i njegovim osobnim predmetima.

KAMEN DO KAMENA

Nakon ručka u Fažani odvezli smo se u Pulu. Čim smo se iskrcali na rivi, pogled nam je privukla poznata pulska Arena. Izgrađena prije gotovo dvije tisuće godina šesti je po veličini sačuvani rimski amfiteatar u svijetu. Odličan je osjećaj prošetati između velebnih zidina i poslušati priče o gladijatorskim borbama te zaviriti u tamne podrume koji skrivaju amfore i ostale kamene tragove prošlosti.

Čim smo se vratili u hotel i dobro se najeli u hotelskom restoranu, opet smo se posvetili uređivanju, šminkanju, frizurama i sličnim aktivnostima jer nas je čekao naš osobni DJ Tomislav i zabava...

U MEĐUZEMLJU I MEĐU ZVIJEZDAMA

Treći dan, 5. travnja 2018.

Opet dosadna kiša. Sivo nebo i tmurni oblaci. Ne možemo iz hotela pa su nam učitelji omogućili uživanje u bazenu ili vježbanje u teretani. Neki su ipak izabrali druženje po sobama, toga nikad dosta. Napokon se oko 11 sati razvedrilo pa smo krenuli prema jami Baredine. Spuštali smo se strmim stepenicama nekih tridesetak metara duboko prolazeći kroz tzv. četiri dvorane. Vodička nam je objasnila da moramo proći oko 300 metara krivudavim stazama. Sa zidova vise ogromni stalagmiti i stalaktiti, a spilja je riznica podzemnih skulptura koje je izradila voda. U zadnjoj prostoriji zanimljivi su kipovi Bogorodice, snješka i pastirice. U prirodnim se jezercima skriva čovječja ribica, posebna endemska vrsta.

Malo smo prošetali po obližnjem seoskom gospodarstvu i dobro ručali pa smo posjetili zvjezdarnicu u obližnjem Višnjanu i krenuli prema Poreču. Tamo smo obišli Eufrazijevu baziliku, prošetali njegovim starim kamenim ulicama te se bacili na kupovanje suvenira. Ipak je trebalo razveseliti obitelj i prijatelje nekom malom uspomenom.

POVRATAK

Četvrti dan, 6. travnja

Sve što je dobro, kratko traje! Ubrzano se spremamo i nakon izvrsnog doručka (palačinke, kroasani, fini zalogajčići, mmm... baš će nam nedostajati!) napuštamo hotel. Pomalo umorni, pomalo tužni koristimo priliku za spavanje u autobusu. Oni budni nas u zasjedi čekaju, slikaju i objavlju smiješne fotke preko društvenih mreža.

Zaustavljamo se u Rovinju, šetamo i penjemo do crkve svete Eufemije, zaštitnice grada. S brijega se pruža predivan pogled na more i obližnje otočiće. Dan je sunčan i nebo tako vedro. Nakon kraćeg zadržavanja vozimo se prema još jednom jadranskom biseru, Opatiji koja nas dočekuje okupana suncem. Počastili smo se odličnim ručkom u restoranu, prošetali šetnicom i krenuli prema svojim domovima. Sada je to ipak konačno. U autobusu je uzavrela atmosfera, pjeva se i smije, nema više spavanja. Rastanak se bliži i moramo dobro iskoristiti zadnje trenutke. Naše su učiteljice zadovoljne jer nas vraćaju žive i zdrave u zagrljaj nestrpljivih roditelja.

Do sljedećeg putovanja,

vaši osmaši