Autor: Josip Lučić, 5. 10. 2018.

Ovu smo školsku godinu uspješno započeli, još jednim priznanjem. Na literarnom natječaju „Odjeci“ 2017./2018. nagrađena je naša učenica Ena Vujević kao najbolja u Zadarskoj županiji.

Dodjela nagrada najuspješnijim učenicima na 13. natječaju „Odjeci” Naklade Ljevak održana je 14. rujna 2018. u Klubu književnika na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu. Ena je za svoj rad Sumprež napisan zavičajnim govorom dobila priznanje i knjigu. Sa svojom mentoricom Tajanom Milić našla se među nagrađenim učenicima svih hrvatskih županija i sudjelovala u prigodnom programu.

Program je vodila profesorica Nives Tomašević, nazočne je pozdravio urednik zbornika „Odjeci“ Bonislav Kamenjašević. Svaki je nagrađeni učenik pročitao svoj uradak, a književnici Jasminka Tihi-Stepanić i Mladen Kopjar komentirali su svaki rad potičući mlade literate da se nastave baviti pisanjem. Pod "opširnije" možete pročitati nagrađeni rad Ene Vujević.

Za sve je kriv babin sumprež

Zvonio je početak prvog školskog sata, bili smo u učionici Hrvatskoga jezika. Neočekivano, učiteljica Tajana Milić je umjesto uobičajene nove lekcije najavila posebnu vijest. Krajem prošle školske godine nekoliko je radova iz naše škole poslano na literarni natječaj „Odjeci“. Među radovima pristiglim iz cijele Hrvatske bila je i moja pjesma Sumprež napisana galovačkim zavičajnim govorom. Baš je taj rad proglašen najboljim u Zadarskoj županiji te smo pozvani na svečanu dodjelu priznanja u Zagreb. Svi su u razredu  zapljeskali, a ja nisam mogla vjerovati, tek su mi kasnije učiteljičine riječi doprle do svijesti.

Krenule smo na put prema glavnome gradu u petak 14. rujna u ranim jutarnjim satima. Društvo su nam pravile učiteljica Marijana Blaće i njezina učenica Božena Ikić koje su također pozvane na svečanost. Promocija nagrađenih i pohvaljenih učenika trebala se održati u prostoru Društva hrvatskih književnika na Trgu bana Josipa Jelačića. Sretno smo doputovale u Zagreb i potražile tramvaj koji će nas odvesti do trga. Prvi sam se put vozila i bio je to neobičan doživljaj.

Točno u dvanaest sati počela je svečana dodjela. Prostorija je bila posebno uređena, našla sam se među dosta učenika i njihovih mentora iz drugih županija. Svaki je pohvaljeni učenik trebao pročitati svoj rad. Bila sam jako uzbuđena i samo sam molila Boga da ne pogriješim. Tresle su mi se ruke kad su prozvali moje ime, ali sve je dobro završilo. Dobila sam priznanje i zbornik „Odjeci“ te knjigu Ljeto na jezeru Čiču književnice Jasminke Tihi-Stepanić koja je bila nazočna na dodjeli i komentirala moj rad. Kasnije mi je napisala posvetu i potpisala se. Nakon svečanosti slijedilo je druženje i domjenak. Napravili smo nekoliko fotografija za uspomenu i napustile Klub književnika oko 15:00.

Imale smo još vremena koje smo iskoristile za šetnju po Starome gradu i sladoled na Cvjetnom trgu. Sada smo Božena i ja već bile opuštenije pa smo se neprestano šalile i smijale.

Nakon ugodne vožnje kući već u 21:30 bili smo na na zadarskom kolodvoru. Tamo su nas dočekali moji roditelji s bezbroj pitanja. Pokušala sam im sve dočarati, bilo mi je lijepo, htjela bih sve ponoviti. Nadam se da su Božena i naše učiteljice također uživale. Hvala im što su bile uz mene i bodrile me.

Ena Vujević, 7. razred

Izvor: Tajana Milić