« Travanj 2024 »

Edukacija učenika o sustavu protupožarne zaštite i spašavanja
Autor: Josip Lučić, 25. 9. 2013.

Dana 25. rujna 2013. godine na prostoru školskog dvorišta Matične škole  Galovac održano je predavanje i praktična demonstracija tehnika spašavanja iz požara, s visina te potrage i spašavanja u prirodi. Edukaciji su prisustvovali svi učenici razredne nastave iz Galovca i Gorice.

Ova edukacija je dio Nacionalnog programa edukacije djece u osnovnim školama, a za našu županiju izvodi je Područni ured zaštite i spašavanja Zadar.

Nastava izvan školskih klupa

Dana 25. rujna učenici razredne nastave Osnovne škole Galovac sudjelovali su u Nacionalnom programu edukacije o sustavu protupožarne zaštite i spašavanja koji na području Zadarske županije provodi Područni ured zaštite i spašavanja Zadar. Za njih je organiziran dolazak članova Zadarske vatrogasne postaje i Hrvatske gorske službe spašavanja.

Predavanje o tome kako se zaštiti od požara, poplave i potresa održali su službenici PUZS-a Jelena Musić i Edvard Staničić. Okupljenim učenicima nastojali su objasniti kako reagirati u određenoj situaciji. Važna je brza evakuacija, a najbolje je pozvati pomoć i obavijestiti nadležne osobe.

Službenici Državne vatrogasne interventne postrojbe pokazali su maske za spašavanje iz požara i dima. Neki su učenici imali priliku držati vatrogasno crijevo i gasiti improvizirani požar. Telefonski broj vatrogasaca je 93, ali sada obvezno treba upamtiti i broj Centra 112. Njega zovemo ako nam treba policija, hitna medicinska pomoć, vatrogasci i gorska služba spašavanja.

Kako pomoći unesrećenim osobama na nepristupačnom terenu demonstrirali su volonteri Gorske službe spašavanja. U školskom dvorištu vezali su visoko oko grane bora jedan kraj užeta, a drugi za deblo smreke. Napravljena je prečnica koja služi da bi se nešto ili nekoga prebacilo s jedne na drugu stranu (npr. preko vode, ponora, stijene...). Tada je postavljena „pelena“ (sjedalo za spašavanje načinjeno od tvrde tkanine). Većina je učenika isprobala kako izgleda spuštanje u peleni.

Izgubljene osobe često traže psi tragači koji završavaju posebnu obuku. Jedan od njih je bijeli labrador Casper koji je stigao u pratnji trenera Ivice Galca. Među mnoštvom djece sakrivena je  njegova igračka. Kada ju je Casper pronašao, počeo je lajati i nije prestao do dolaska trenera.  Igračka je nagrada koju dobije kada na terenu nađe nestalu osobu. Pas je tako motiviran tražiti unesrećenog, a lajanjem upozorava spasilačku ekipu da ga je našao.

Kako je naglasila službenica Centra 112, na nepoznate terene ne treba odlaziti sam, a dobro je uzeti mobilni telefon. Nekada je dovoljan jedan poziv ili samo poruka da nekome spasite život.

Izvor: Karla Šare, 7. razred
DUZS_vjezba_2013.zip (17.81 MB)