TERERENSKA NASTAVA OSMIH RAZREDA – VUKOVAR 2022.
Autor: Josip Lučić, 3. 5. 2022.

Nakon dvije godine stanke uvjetovane epidemijom korona virusa, ovogodišnji osmaši su obavili terensku nastavu u Vukovaru.

U sklopu programa Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva hrvatskih branitelja, učenici osmih razreda naše škole sudjelovali su u projektu „Posjet osmih razreda Vukovaru“ od 19. do 20. travnja 2022. godine.

Pratile su ih njihove razrednice Tajana Milić i Josipa Ostreš-Bučić. Pritiskom na "opširnije" pogledajte dodatne informacije o ovoj temi.

Jedan od osnovnih odgojno-obrazovnih zadataka Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provedba je programa posjeta Vukovaru učenika osmih razreda osnovnih škola iz cijele Republike Hrvatske. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Tijekom dvodnevnog posjeta Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Nakon uspostavljanja teorijskog okvira, učenici posjećuju memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje se kroz predavanja vodiča uvode u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici uče i o povijesnoj i kulturnoj baštini grada Vukovara kroz posjet Gradskom muzeju Vukovar i Muzeju vučedolske kulture.

Dvodnevni posjet Vukovaru završava Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike.

Ministarstvo hrvatskih branitelja u potpunosti snosi troškove organizacije dvodnevnog boravka, što uključuje prijevoz, prehranu, smještaj i ulaznice u muzeje za učenike i njihove pratitelje.

5.jpg (237.93 KB)
4.jpg (232.94 KB)