preskoči na sadržaj

Osnovna škola Galovac

Login
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Oglasna ploča
Anketa
Crno ili bijelo?



Korisni linkovi
Arhiva dokumenata
 
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Čuvari tradicijskog blaga
Autor: Josip Lučić, 12. 5. 2016.

Osnovna škola Galovac bila je domaćin 15. Smotre tradicijske baštine osnovnih i srednjih škola Zadarske županije koja je održana u petak 22. travnja 2016. godine. U programu su sudjelovali predstavnici jedanaest škola (248 učenika, 28 mentora), tri KUD-a i ravnokotarska Pjevačka skupina Čevulja. Svečanost je započela mimohodom svih sudionika Smotre od crkve svetog Mihovila do školskog igrališta gdje se odvijao cjelokupni program.

Na početku programa školski zbor je otpjevao himnu, a učenik osmog razreda Petar Gulan pročitao je svoju pjesmu Stari štroum (mudrac) na zavičajnom govoru. Nazočne je pozdravio ravnatelj škole Josip Lučić, slijedio je govor načelnika Općine Galovac Marina Gulana koji je ujedno otvorio Smotru. U uvodnom dijelu nastupili su galovački KUD Sveti Mihovil i gorički KUD Sveti Ivan Krstitelj s učenicima naše škole koji su izveli plesove i običaje svoga kraja.

Kasnije su se na pozornici izmjenjivali nastupi učenika iz Privlake, Zemunika, Ražanca, Starigrada, Polače, Tinja, Stankovaca, Vukšića, Sali i Zadra. Publika je uživala u folklornim izvedbama, starim napjevima, klapskom pjevanju i kratkim igrokazima.

Nakon nastupa ravnatelj je dodijelio zahvalnice mentorima svih škola i ostalim sudionicima Smotre. Druženje se nastavilo u prostoru škole gdje je bila postavljena izložba starih predmeta i ručnih radova.


PROGRAM SMOTRE TRADICIJSKE BAŠTINE - GALOVAC 2016.

Nakon okupljanja za sve sudionike organiziran je prijevoz do župne crkve.Tamo ih je dočekao župnik don Alojz Knežević i ukratko upoznao sa svojom župom. Smotra je započela mimohodom od crkve svetog Mihovila do školskog igrališta.

Svečana povorka predvođena učenicima naše škole krenula je u mimohod kroz Galovac do školskog igrališta.

Tamo ih je dočekao naš štand dobrodošlice.

Himnu Lijepa naša domovino izveo je zbor OŠ Galovac pod ravnanjem mentorice Tonke Matulić.

Goste je pozdravio ravnatelj škole Josip Lučić.

 Načelnik Općine Galovac otvara Smotru.

Program nastupa su otvorili KUD-ovi ovog područja koji su nastupili zajedno sa svojim najmlađim članovima, a to su učenici naše škole.

Galovački KUD Sveti Mihovil zajedno s učenicima matične škole izveo je kolo i splet narodnih napjeva "Nad Galovcem misečina sjaje".

KUD Sveti Ivan Krstitelj iz Gorice s učenicima naše područne škole predstavio se kolom, napjevima i običajima svojega mjesta.

Tradicijske izvorne pjesme i kola svoga kraja izveli su učenici OŠ Privlaka.

Svojim krasnim glasovima nazočne je oduševila malobrojna dječja skupina iz obližnjeg Zemunika. Djeca KUD-a  „Sveta Kata“ predstavila su se pjesmama i plesovima Ravnih kotara i Bukovice.

Najbrojniji su bili učenici OŠ Ražanac. Matična i dvije područne škole iz Radovina i Krneze. Pokazali su plesove, običaje, molitve i napjeve svoga kraja.

Kako izgleda podgorska svadba, uprizorili su Mali Podgorci OŠ Starigrad.

Šuljačko i Brzo kolo izveli su učenici OŠ Franka Lisice iz Polače sa svojim KUD-om Sidraga.

S folklornom skupinom zadarske Gimnazije Jurja Barakovića otputovali smo prema jugu uživajući u plesu Kaštelanska narodna četvorka.

Pjesmu Kamena Dalmacija otpjevala je muška dječja klapa Štiglići iz Osnovne škole Smiljevac.

Iz OŠ Stankovci i PŠ Vukšić stigao je KUD Vukšić koji se predstavio kolom, plesom uz cvitare i pjesmama svoga kraja.

Najbučniji su bili dečki iz Osnovne škole Petar Lorini iz Sali (Dugi otok) koji su predstavili svoju „Tovareću mužiku“. Bilo je zanimljivo promatrati njihove instrumente: stari šumpreši (glačala), veliki rogovi, bubanj i doboš koji stvaraju neobičnu, skladnu, melodičnu buku.

Mjesto Sali zastupale su i nježne djevojke iz folklorne skupine koje su otplesale Saljsko kolo.

Mnogobrojna publika je bila oduševljena nasupima svih sudionika.

U veselom ritmu, koji je ponio velike male, priredbu su zaključili članovi Pjevačke skupine „Čevulja“. Osim klasične harmonike imaju neobične instrumente (stare alate prilagođene za sviranje): lopar, naćve, vučija, sito, čegrtaljka i bajs.

Na završetku programa gledatelji i sudionici su spontano zaplesali kola.

Na kraju programa ravnatelj je uručio zahvalnice svim sudionicima smotre.

Ugodno druženje nastavilo se na domjenku u prostoru škole.

Pred školom i u školskom predvorju postavljena je izložba starih predmeta i ručnih radova koje danas prema sjećanjima svojih baka izrađuju učenici sa svojim mentorima. 

Takozvane zidnjake  krasili su vezovi, rukom ispisane stare molitve, čipke i slično.  

Osim toga nazočni su mogli uživati u autohtonim dalmatinskim proizvodima: kruh ispod peke, fritule, kroštule, suhe smokve, džemovi, sir, pršut i razne poslastice.

Mimohod sudionika

Izložba

Nastupi 1

Nastupi 2



Izvor: Tajana Milić
Priloženi dokumenti:
GLASNIK.pdf (20.49 MB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju