POSJET OSMAŠA VUKOVARU 2016.
Autor: Josip Lučić, 20. 5. 2016.

U sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“ učenici osmih razreda naše škole bili su na terenskoj nastavi. Cilj projekta je učenje o vrijednostima Domovinskog rata i važnosti Bitke za Vukovar u obrani Republike Hrvatske. Uz predavanja o Domovinskom ratu učenici su obišli mjesta  sjećanja: Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Spomen-dom Ovčara, Masovnu grobnicu Ovčara, Kukuruzni put - „Put spasa“, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu '91, MCDR Vukovar – bivšu vojarnu 204. VU brigade i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru.

Osim obilaska memorijalnih lokaliteta, učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar i Muzej Vučedolske kulture.

POSJET OSMIH RAZREDA VUKOVARU od 15. do 17. svibnja 2016. godine

Pogled na tvornicu „Borovo“ u Borovu naselju iz sobe hostela „Zagreb“, gdje smo bili smješteni. Tvornica je bila posljednje utočište hrvatskih branitelja i civila zapadnog dijela Vukovara prije pada grada 18. studenog 1991. godine.

Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Ispred Spomen doma je tenk i bista Blage Zadre, junaka grada Vukovara, koji se borio i vodio branitelje u ovom dijelu grada.

Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. O ratnim događanjima u bolnici govorio nam je hrvatski branitelj koji je kao zaposlenik bolnice dovozio ranjenike.

Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru.

Spomen-obilježje, mjesto masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata "Ovčara".

Dvorac Eltz u kojem se nalazi Gradski muzej Vukovar.

Restoran u kojem smo objedovali tijekom dvodnevnog boravka u Vukovaru.

MCDR Vukovar – bivša vojarna 204. VU brigade.

Muzej Vučedolske kulture. Fotografija prikazuje posudu u kojoj se vjerojatno radilo prvo pivo u Europi.

Vučedolska čizmica koja dokazuje da su Vučedolci prvi izrađivali obuću posebno za desnu i lijevu nogu. Muzej obiluje zanimljivim eksponatima (najstarija prapovijesna kola na četiri kotača, proizvodnja prve bronce na svijetu...).

Dodjela zahvale našoj školi za osvojeno 1. mjesto u kvizu znanja. Nagradu uručuje Ivan Matković Lasta, zapovjednik obrane u  Bogdanovcima. Dvorana se nalazi u sklopu rodne kuće nobelovca Lavoslava Ružičke gdje smo pored sudjelovanja u kvizu slušali predavanja o uzrocima početka Domovinskog rata i herojskoj obrani grada Vukovara.

FOTOGRAFIJE IZ VUKOVARA

Izvor: Marijana Blaće